Tävlingsinformation
Välkommen till den 24 finalen i DV8 Junior Masters samt DV8 Cup som avgörs i O´Learys Bowling och Restaurang Arena Skövde 17 – 18 juni 2017!
Vi vill börja med att gratulera BK Högland och AIK till de 5000:- vardera som sätts in på respektive klubbs konto, hela 87 klubbar deltog! Priserna kommer från utmärkelsen Magnus medalj 2014 och kommer säkerligen att fortsätta som sporre för alla ungdomsklubbar!

Finalhelgen startas lördag 17 juni 12:00 och avslutas söndag 18 juni ca. 16:00 med prisutdelning.
Runt 70 spelare gör upp i mästerskapsklasserna samt DV8 Cup.
All info finns i tourformatet, du som tyvärr inte kan deltaga meddelar detta via mail till kent.kyrk@olearys.se eller ringer hallen 0500-48 16 00 i god tid före finalhelgen för planering, du skall vara på plats 1 timme före utsatt start.

DV8 Cup spelas under lördag eftermiddag/kväll där de 4 bästa i varje klass går till finaldagen. Bästa flicka och pojke som vinner DV8 Dream Challenge Award finalen får deltaga i Brunswick Euro Challenge 2018 samt att 2:orna, 3:orna och 4:orna erhåller var sitt DV8 klot,
DV8 med Göran Glendert i spetsen samt Kjell Kjellman Bowlingkanalen som sänder hela söndagen och de 8 tävlingsarrangörerna hälsar er hjärtligt välkomna till en härlig avslutning på denna tour i Skövde!
BOENDE
Välkomna till Skövde där hallens spelarhotell är Scandic Billingen som är beläget vid resecentrum mitt i centrala Skövde med endast 10 minuters gångväg till Arena Skövde där O´Learys Bowling ligger
Scandic Billingen erbjuder rabatterade priser enligt följande:

Enkelrum 645:-
Dubbelrum 1090:-
Extrabädd 200:-

Priserna inkluderar full frukost

Bokningskod D000027112 ange O´Learys Bowling ring direkt till hotellet och boka på 0500 – 745022.
Skövde Äventyrsbad

Vald till Sveriges bästa äventyrsbad 6 år i rad
Banprofil

Under lördagen används London 44 fot 2017
Under söndagen samt DV 8 Cupen används Los Angeles 38 fot 2017
Tidsprogram
SVERIGEFINAL 17 – 18 juni 2017 i Skövde, O´Learys.

De 12 främsta i varje klass spelar final enligt följande:
Lördag 17 juni - 6 serier EU, banbehandling London 44 fot 2017
samt presentation av spelarna.

12.00
Alla klasser.

14.00
Banbehandling, Los Angeles 38 fot 2017 inför DV8 Cup samt presentation av spelarna.

15.00
DV8 CUP steg 1 Utslagning, plats 9 – 24.
Banbehandling samt presentation av spelarna inför DV8 cup steg 2.


17.00
DV8 CUP steg 2 plats 1 – 8 från barometern möter vinnarna från steg 1.

18.00
DV8 Cup steg 3, 8 spelare kvar ingen ny banbehandling.

Söndag 18 juni - 6 serier EU banbehandling , Los Angeles 38 fot 2017

10.00
Alla klasser

13.00
Banbehandling, Los Angeles 38 fot 2017 , de 3 främsta i varje klass går vidare efter de 12 serierna
där 3:an möter 2:an över 1 serie samt vinnaren möter 1:an över 1 serie.
Vid lika gäller alltid högsta sista serie, i matchspelet gäller roll off över 1 slag.

14.00
Banbehandling, Los Angeles 38 fot 2017 DV8 CUP semi och final över 1 serie.

Den storslagna prisutdelningen direkt efter avslutat finalspel ca. 16.00


Till Resultatsidan
Online Scoring
Starter
STARTER
Här hittar du alla starter för tävlingen.

 
FINALSPEL
 
 
2017-06-17    12:00    Lördagen den 17 juni 12.00   
2017-06-18    10:00    Söndagen den 18 juni 10.00   
2017-06-18    13:00    Finalspel 3an mot 2an   
2017-06-18    13:30    Final   
 

Klicka på valfri start för att se vilka spelare som är anmälda.

Om DV8 Finalen
Tre serier utslagning . 2 poäng för vunnen 1:a serie – 4 poäng för den 2:a och 6 poäng för den 3:e. Vid lika gäller kägelpoängen.
LOTTNING I DV8 CUPEN GÖRS UNDER LÖRDAGEN ( då vi vet vilka som deltar )

Priser samma i båda klasserna:
1:an Resan till Euro Challange 2018 med allt vad det innebär
2-4 plats Klot från DV8


ALLA I BÅDE JUNIOR MASTERS + DV8 FINALERNA ERHÅLLER FINALIST TRÖJOR FRÅN DV8!!

Kvartsfinalklara i DV 8

Resultat kvartsfinal i DV8 Cup:

Pojkar:
Jonas Dammen - Robin Sjöstrand 6-6 (626-543)
Robin Skans - Alexander Beck 8-4
Tor Kenneth Halbakken Hansen - Viktor Danielsson 2-10
Adam Hultgren - Jonathan Liew 6-6 (632-602)

Flickor:
Moa Jonsson - Maria Lindius 6-6 (508-541)
Alida Molander - Emelie Tiveljung 6-6 (552-604)
Judith Friman - Ottilia Gunnarsson 12-0
Malin Berg - Regina Siverling 0-12

Semifinal Söndag
Pojkar:
Jonas Dammen - Robin Skans 199 - 201
Viktor Danielsson - Adam Hultgren 226 - 200

Flickor:
Maria Lindius - Emelie Tiveljung 184 - 192
Judith Friman - Regina Siverling 200 - 120

Final:
Robin Skans - Viktor Danielsson 246 - 222
Emelie Tiveljung - Judith Friman 193 - 160

Därmed är Robin Skans och Emelie Tiveljung DV8 Cup-mästare! Grattis!
DV8-CUPEN FINALISTER
Första steget i finalen startar lördag kl 16.00
Om du inte kan delta i DV8 Cupen så meddela Kent på 0708481600

Pojkar
1. Eklund, Carl IKW/Köping BK
2. Hultgren, Adam BK Glam
3. Gehlin, Anton AIK
4. Mäkinen, Samuel BK Bågen
5. Ruohtula Svensson, Kristoffer IKW/Köping BK
6. Danielsson, Viktor IKW/Köping BK
7. Hallberg, Jonathan Hammarby IF BF
8. Olsson, Eliaz BK Femtionian
Plac. 1-8 står över omg 1
9. Sjöstrand, Robin BK Hammaren
10. Liew, Jonathan BK Flax
11. Martinsson, Jonathan Team Clan BK
12. Beck, Alexander BK Bågen
13. Karlsson, Joakim Bålsta BC
19. Halbakken Hansen, Tor Kenneth Norge
15. Andersson, Andreas AIK
16. Liew, Salar BK Flax
17. Dammen, Jonas BK Bågen
18. Hogdin, Tobias Kinna BK
19. Gren, Jesper Sundbybergs IK
20. Skans, Robin Örgryte IS
21. Sevelin, Lukas AIK
22. Wahlström, Albin Marbodals BS
23. Berggren, William Varta BK
24. Carlsson, Markus IFK Borås

Flickor
1. Elofsson, Ida BK Söder
2. Eng, Malou AIK
3. Friman, Judith BK Högland
4. BK Kaskad
5. Halttunen, Emma Spader Dam
6. Gunnarsson, Ottilia BS Hässle
7. Siverling, Regina AIK
8. Almqvist, Sara BK Prana
Plac. 1-8 står över omg 1
9. Hultstedt, Sofia BK Högland
10. Engberg, Hanna BK Cahoot
11. Svensson, Felicia BK Högland
12. Tiveljung, Emelie BK Merci
13. Molander, Alida BK Skrufscha
14. Näsman, Sanna BK Högland
15. Berg, Malin AIK
16. Jonsson, Moa BK Högland
17. Gadd, Amanda Spader Dam
18. Neidenmark, Emelie AIK
19. Ekström, Moa BK Högland
20. Larsen, Celine Utländsk
21. Karlsson, Wilma Team X-Calibur
22. Dicay, Megan Utländsk
23. Stål, Johanna BK Högland
24. Lindius, Maria Scania IF Södertälje